2022: Kuyrukta başladı, kuyrukta bitti…

Ekonomik kriz derinleştikçe, kuyrukların uzadığı bir yıl oldu. Dar gelirli başta ekmek, yağ, et başta olmak üzere temel muhtaçlık unsurlarını indirimli almak için 2022’de sırada daha fazla bekledi. Maaşı yetmeyen emekli promosyon, arabası olan zamsız akaryakıt sırasına girerken, parası pahalanan Türkiye’ye akın etti. Kuyruklarla geçen bir yıldan yansıyanlar şöyle:

KIYMA KUYRUĞU

Kasapta kıymanın kilo fiyatı 150-200 liraya yükselince vatandaşlar da kıymanın kilosunu 89 liradan satan Et ve Süt Kurumu’nun önünde kuyruklar oluşturdu. Bir kilo eti, daha ucuza alabilmek için işinden müsaade alıp gelen, sabah mesaisini bitirip ikinci işine gitmeden tek molasını et kuyruğunda geçiren, 75 yaşında olup taburesini alarak sıraya girenler var…

ZAM GELİYOR KUYRUĞU

Benzin ve motorine yapılacak dev artırımın öncesinde yurdun birçok noktasında akaryakıt istasyonlarında kuyruk oluştu.

.

EKMEK KUYRUĞU

Büyükşehirler de ve Anadolu’nun birçok kentinde ekmek fiyatları 5 lira olunca, vatandaş daha ucuza yiyebilmek için halk ekmek büfelerinin önünde her gün kuyruğa girdi.

YAĞ KUYRUĞU

Enerji fiyatları, artan ziraî girdiler ve kur farkı yanı sıra Rusya – Ukrayna savaşı, ayçiçek yağının stoğunu ve fiyatlarını etkiledi. Stokların tükenme ve fiyatların daha da artma riskine karşı vatandaşlar marketlere akın etti.

YARDIM KUYRUĞU

500 TL aile toplumsal takviye yardımını alabilmek için Şanlıurfa’nın Emniyet ve vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

MUAYENE KUYRUĞU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ve büyük hastaneler açmakla övünürken, vatandaşlar muayene olmak için uzun kuyruklarda bekledi.

TIR  KUYRUĞU

Rusya-Ukrayna savaşı Türk nakliyatına büyük sekte vurdu. Savaş nedeniyle Ukrayna üzerinden yapılan tüm transit taşımalar Gürcistan hududundaki Sarp Hudut Kapısı’nda ağırlaştı. Bu yoğunluğu ne Sarp Hudut Kapısı, ne Gürcistan’ın içindeki gümrükler ne de Rusya’daki gümrükler kaldırabilidi. Türk TIR’ları büyük mağduriyet yaşadı.

PROMOSYON KUYRUĞU

Para enflasyonla pul olunca emekliler bankalardan promosyon yeniletmeye başladı. Bankaların emekli maaşlarını kendilerine getiren emeklilere 3 yıl kalma şartı ile verdikleri promosyon ölçüsü emeklileri 2022’de kuyruğa soktu.

İNDİRİM KUYRUĞU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SÖZCÜ’nün haberlerinden sonra Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde yüzde 30-40 indirim yapılması için talimat vermişti. Geçim düşüncesiyle boğuşan ve her geçen gün alım gücü taban yapan yüz binlerce vatandaş marketlere akın etti.

HER ŞEY UCUZ CEP TELEFONU İÇİN

Ucuza cep telefonu satın almak için Türkiye’den Gürcistan’a gidenlerin sayısı 2022’de arttı. Yeni yılda yurt dışına çıkış harcının 150 TL’den 300 TL’ye çıkacak olması ve yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıt fiyatlarına gelecek artırım nedeniyle yılbaşı öncesinde Sarp Hudut Kapısı’na akın edenler, kapıda uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

ECZANE KUYRUĞU

Ekonomik kriz 2022 yılında ilaç sorununa yol açtı. Yeni yıla girerken 585 ilaç stokta yok, 522 ilaç sonlu gönderiliyor. Bilhassa çocuk antibiyotikleri, ateş düşürücü şuruplar, mevsimsel grip şurupları, öksürük şuruplarında sorun artarak devam ediyor.

DEĞERSİZ TL KUYRUĞU

Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişlerine imkan sağlanmasıyla birlikte alışveriş için Edirne’ye akın etti. Türk Lirası’nın bedelinin tarihi taban düzeyi olmasını fırsat bilen Bulgarlar araçlarının bagajlarını doldurarak Kapıkule Hudut Kapısı’nda araç kuyruğu oluşturdu.

EYT KUYRUĞU

EYT düzenlemesinin açıklanmasının akabinde süreç yapmak, bilgi almak isteyen vatandaşlar, SGK binaları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

SU KUYRUĞU

Büyükşehirlerde yaşayan fakat damacana su fiyatlarından şikayetçi olanlar hafta sonları uoğal kaynak sularını bedavaya bidonlarına doldurmak için kilometrelerce kuyruk oluşturup saatlerce sıra bekliyor.

TAKSİMETRE KUYRUĞU

İstanbul’da taksi açılış fiyatına yapılan artırımın akabinde taksi sürücüleri yeni tarifeye uygun olarak taksimetrelerini güncellemek için belirlenen noktalarda bu yıl birkaç kere kuyruk oluşturdu.

KÜTÜPHANE KUYRUĞU

2022 yılında kuyruklar literatürüne Şanlıurfa’dan ‘çanta kuyruğu’ girdi. İmtihanlara hazırlanan gençler, sabahın erken saatlerinde kütüphanede yer kapabilmek için devayı çantalarını sıraya koymakta buldu.

HIRKA-İ ŞERİF KUYRUĞU

Pandemi nedeniyle iki yıldır ziyarete kapalı olan Hırka-i Şerif 2022’de tekrar ziyarete açıldı. Kutsal emaneti ziyarete gelenler uzun kuyruklar oluşturdu.

TALİH KUŞU KUYRUĞU

Milli Piyango özelleştirilip Demirören Kümesine geçince, yılbaşı çekilişine ilgi azalmış olsa da vatandaş, Nimet Abla gişesinde kuyruğa girmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir