AKP’li Bülent Turan: 6’lı Masa’nın dağıldığını düşünüyorum

AKP Küme Başkanvekili Bülent Turan, “Ortada altılı masa falan kalmadı, altılı masanın dağıldığını düşünüyorum.” sözünü kullandı.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin kararının akabinde Saraçhane’de 6 partinin genel liderinin katıldığı mitinge 25 bin kişinin geldiğinin açıklandığını hatırlattı.

“Mitinge katılan genel lider başına 3 bin 500 kişinin dahi düşmediğine” dikkati çeken Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 850 bin nüfuslu Mardin’de yaptığı mitinge 85 bin vatandaşın katıldığını belirtti.

Saraçhane’deki mitingde DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a özgürlük vurgusu yaptığını anlatan Turan, “Aynı Babacan daha düne kadar HDP’nin terörle iltisakı vurgusu yapardı. Her toplantıda Demirtaş’ın yanlışlarını söylerdi. Ne oldu, nereye savruldun da mahkemenin terörist dediği, Yasin Börü’nün katili olarak gördüğü adama meydanda övgüler ortaya koydun? En vahimi de HDP oraya davetli olmadığı halde en çok alkışı da Demirtaş vurgusu aldı. Babacan ve Davutoğlu’ndan çok Demirtaş alkışlandı. Kimin ne olduğu çok ortada ve halkımız bunu görüyor.” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yüzde 50+1’i zarurî kıldığını, bu nedenle ittifaklar devrinin başladığını söz eden Turan, “Oyunu artıramayan Kılıçdaroğlu, düne kadar ‘Sivas katliamcısı’ diye haksızlık yaptığı Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu başta olmak üzere hakaret ettiği, İslamcı gördüğü herkesi yanına alıp oy devşirmeye çalıştı ama dünyaları farklı. Hiçbir ortak yanları yok lakin iktidar düşü görüyorlar.” değerlendirmelerinde bulundu.

Turan, mahkemenin İmamoğlu kararının akabinde “bir tiyatro oynandığını” belirterek, “Ortada altılı masa falan kalmadı, altılı masanın dağıldığını düşünüyorum.” tabirini kullandı.

6’lı Masa’da birlik ve beraberliğin olmadığını vurgulayan Turan, Cumhur İttifakı’nda ise bir pahalar silsilesi ve telaffuz birliğinin bulunduğunu kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir