Ali Koç: “Kulüp başkanıyla tavla oynayan hakem var”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) dün Harika ve 1. Lig kulüp liderlerine Görüntü Asistan Hakemliği ile sunum yaptı, VAR odasında uygulamalı konum değerlendirmeleri gösterildi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi’nin katılmadığı tertipte Başakşehir, Alanyaspor ve Adana Demirspor liderleri yer almadı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, beraberinde Teknik Yönetici Jorge Jesus ile kadro kaptanı kaleci Altay Bayındır’ı getirmesi dikkat çekti. VAR odasındaki uygulamadan evvel kulüp liderlerine yapılan sunumda Görüntü Asistan Hakemleri sahneye davet edilerek meslekleriyle ilgili bilgi verildi.

“En güzeli olmalıyız”

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk hakemliğini uygunlaştırmak için her fedakarlığı yaptıklarını belirtirken, “Hakim, hakem ve tabip yaptıkları işte tarafsız ve ön yargısızdır. Üçüne de güvenmeliyiz. Biz hakemlerimize her imkanı sunuyoruz. Kusur elbette olacaktır lakin berbat niyet olduğunu düşünmüyoruz. VAR dünyada 29 ülkede uygulanıyor. Biz muvaffakiyet manasında en güzel yerde olmak istiyoruz. Haftaya İngiltere’ye gideceğim ve hakem danışmanımız Hugg Dallas ile İngiltere Futbol Federasyon Başkanı ile temaslarım olacak” tabirlerini kullandı.

VAR’dan sorumlu MHK üyesi Murat Ilgaz da sistemin işleyişi ve kurallarıyla ilgili olarak kulüp liderlerine bilgi verdi. İmgeler Avrupa’dan Daha sonra yedi VAR odasında kulüp liderlerine uygulamalı olarak konumlar ve kıymetlendirme teknikleri anlatıldı. Bilhassa ofsayt çizgisinin nasıl çizildiği ve kusur hissesinin yüzde bir olduğu aktarıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren bu kısımda 12 VAR hakeminin yanı sıra, FIFA kokartlı bayan hakem Neslihan Muratdağlı da bulundu. İmajlar ise Avrupa liglerindeki konumlar üzerinden değerlendirildi.

“Başkanla tavla oynayan hakem var”

Her iki kısma de ilgi gösteren ve sorular yönelten Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, “Kulüp lideri ile tavla oynayan hakem var. Bu türlü olmaz” kelamı ilgi uyandırdı. Bu hakemin kim olduğu merak uyandırdı. Koç’un VAR odasındaki operatörlerin tarafsız olmadığı savına, MHK üyesi Murat Ilgaz yayıncı kuruluşa bağlı operatörlerin hiçbir yetkisinin olmadığını ve son kararın VAR hakemleri tarafından verildiğini kaydetti. Toplantıdan son derece şad kaldığını söyleyen Ali Koç, hakemlere de “yaptığınız işin ne kadar güç olduğunu biliyoruz” tabirlerini kulandı. (Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir