Baskınları para karşılığı önceden haber veren 12 sanığa hapis cezası

Zonguldak’ta, kaçak kömür ocaklarına yapılacak baskınları rüşvet alıp evvelce haber vererek tedbir alınmasının sağlandığı gerekçesiyle açılan dava, 9 yıl sonra sonuçlandı. 5’i Türkiye Taşkömürü Kurumu çalışanı, 5’i orman koruma memuru, 5’i ruhsatsız ocak işletmecisi, 1’i polis olmak üzere 16 sanığın yargılandığı davada 3 kişi için beraat, 1 sanık öldüğü için düşme kararı verildi. Tutuksuz yargılanan 12 sanık, ‘rüşvet alma-verme, misyonu berbata kullanma, resmi evrakta sahtecilik’ üzere cürümlerden toplam 38 yıl 8 ay 26 gün mahpus cezasına çarptırıldı.

Asma Mahallesi’nde 2014 yılında işlettiği kaçak kömür ocağı imha edilen kişi, polis merkezine giderek kendi ocağının yakınlarında bulunan ocaklara süreç yapılmadığını, ocak sahiplerinin, polis ve orman koruma memurlarına ruhsatsız işletilen ocaklara süreç yapılmaması için rüşvet verdiğini sav etti.

İhbarcı, bir kaçak ocak sahibinin, polis memuru M.D. ile irtibat sağlayıp, öteki ocak sahiplerini uyardığını, ocak sahiplerinin de M.D. ve Orman İşletme Müdürlüğü’nde çalışanlara para verdiklerini söyledi.

İhbar üzerine yürütülen soruşturmayla, 16 sanık hakkında ‘rüşvet alma-verme, misyonu berbata kullanma, resmi evrakta sahtecilik, nüfuz ticareti, hatalıyı kayırma hatalarından dava açıldı.

Soruşturma kapsamında ruhsatsız ocak sahipleri ile orman koruma memurları ve Türkiye Taşkömürü Kurumu çalışanlarının telefon görüşmeleri, alınan müsaadeyle dinlendi. Telefon konuşmalarında hem baskınla ilgili haber verildiği hem de rüşvet parasının konuşulduğu anlaşıldı.

9 YIL SONRA GELEN MÜTALAA

Duruşmayla ilgili eksiklikler 9 yılda giderilebildi ve savcı mütalaasını hazırladı. Savcı mütalasında, sanıklar hakkında toplamda 200 yıl 5 aya kadar mahpus cezası istedi. Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında savcı, tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi. Sanıklar suçlamaları reddederken, ihbar edilen ocakları patlayıcı kullanarak kullanılamaz hale getirdiklerini öne sürdü. Soruşturma kapsamında bölgede inceleme yapan takımların ise sanıkların imha ettiklerini söyledikleri ocakların aktif olduğunu tespit ettikleri belirtildi.

4 ŞAHSA RÜŞVET HATASINDAN HAPİS

Polis memuru Murat D.’nin zincirleme halde rüşvet alma, vazifesi berbata kullanma resmi evrakta sahtecilik hatalarından takdiri indirim ile 7 yıl 3 ay 15 gün, Orman Koruma Müdürlüğü’nde çalışan Eyüp K.’nin 7 yıl 3 ay 15 gün mahpus, 6 ay 7 gün karşılığı 3 bin 740 TL isimli para cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi. Kaçak ocak işlettiği öne sürülen Temel A. ile Metin Z. hakkında rüşvet verme cürmünden takdiri indirimle 3 yıl 4’er ay mahpus cezasına hükmedildi.

TTK çalışanı Aydın E., Orhan A., Saim A. ile orman koruma memuru Cengiz A. resmi dokümanda sahtecilik hatasından 3 yıl 1 ay 15’er gün mahpus ile cezalandırıldı. Cengiz A., Aydın E., Salih K., Ertuğrul A., Kemalettin T., Ersin U. ve ihraç edilen polis memuru Murat D.’ye vazifesi berbata kullanma cürmünden verilen 6 ay 7’şer gün mahpus cezalarında ise kararın açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

12 sanık, toplamda 38 yıl 8 ay 26 gün mahpus cezasına çarptırıldı. D.H., Y.D. ve A.N. beraat ederken Oral Ç. yargılama kademesinde hayatını kaybettiği için davanın düşmesine karar verildi.

KARAR İSTİNAFTAN SONRA UYGULANACAK

DHA’nın aktardığına nazaran; haklarında mahpus kararı verilen sanıkların cezasının karar katılaştıktan sonra uygulanacağı ve savcılığın beraatlere itiraz ettiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir