Çoğu parti boykot etmişti: Tunus’taki erken genel seçimlere katılım yüzde 10’un altında kaldı

Tunus’ta halk, bugün düzenlenen erken genel seçimlerde, 161 sandalyeli parlamentonun üyelerinin seçilmesi için sandık başına gitti.

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Lideri Faruk Buasker, sandıkların kapanmasının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Ülke genelindeki ve yurt dışında toplam 4 bin 692 merkezde kurulan 11 bin 485 sandıkta oy verme sürecinin tamamlandığını belirten Buasker, seçimlere iştirakin, resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran yüzde 8,8 oranında gerçekleştiğini kaydetti.

Buasker, sandıkların kapanmasının akabinde oy sayma sürecinin başladığını belirterek kazanların, oy sayma sürecinin tamamlanmasının akabinde duyurulacağını belirtti.

Tunus’ta 2019 yılında düzenlenen son genel seçimlerde iştirak oranı yüzde 41,7 idi.

1055 aday 161 sandalyeli parlamentoya girmek için yarışıyor

Kayıtlı 9 milyon 136 bin 502 seçmenin olduğu Tunus’ta, 161 sandalyeli Meclis için 10’u diasporada olmak üzere 161 seçim bölgesinden, 120’si bayan 1055 aday, milletvekili olmak için yarışıyor.

Adaylık sürecinde 7 seçim bölgesinden rastgele bir müracaat yapılmazken 10 bölgeden ise yalnızca birer aday, milletvekilliği için başvurdu.

Yeni seçim sisteminde partilerin listelerine nazaran değil, kişisel müracaat sistemi benimsendiğinden müracaatlarda bağımsız adaylar ön plana çıktı.

Tunus’ta erken seçime giden süreç

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını büsbütün kendine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o vakte kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz’da seçmenlerin yüzde 30,5’inin iştirakiyle düzenlenen referandumda, yüzde 94,6 “evet” oyuyla yeni Anayasa kabul edilmişti.

Partilerin çoğu seçimi boykot ediyor

Seçimleri boykot eden siyasi partiler iki farklı nedenle bunu yapıyor.

Bazı parti ve siyasi teşebbüsler, Tunus Cumhurbaşkanı Said’in meclisi feshettiği 25 Temmuz 2021 kararlarını “darbe” olarak nitelendirdikleri için 25 Temmuz kararlarının akabinde atılan her adıma “prensipte” karşı çıkıyor.

Diğer kesim ise 25 Temmuz kararlarını destekliyor ama Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz kararlarının akabinde attığı adımları “demokratik bulmadıkları” için katılmıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir