Emeklilerden ‘bayram ikramiyesi 5 bin 500 lira olsun’ talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1100 liralık ikramiyelerin, en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liraya yükseltilmesini istedi.

Bayram ikramiyelerinin 2021 yılında yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini anımsatan Ergün, şöyle konuştu:
“Derneğimizin Araştırma Merkezi’nin yaptığı çalışmaya nazaran, 2018 yılında 2 bin 20 lira olan minimum fiyatın yarısına gelen bayram ikramiyesi günümüzde 8 bin 506 lira olan taban fiyatın yüzde 12,93’üne denk geliyor. Görüleceği üzere taban fiyat üzerinden kıyaslama yaparsak, 2018’deki oranı dikkate aldığımızda 8 bin 506 liranın yarısı bayram ikramiyesi olarak belirlenseydi bugünkü fiyat 4 bin 253 lira olacaktı.”

“MİLYONLARCA EMEKLİ BEKLİYOR”

Emekli ikramiyelerinin son yıllardaki yüksek enflasyon karşısında önemli oranda eridiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:
“Tüm emekli aylıkları yıllar içerisinde enflasyon oranında arttı. En düşük emekli aylıkları da buna bağlı olarak bir formda düzenlendi. Bu artışlara karşın, bayram ikramiyeleri 2021’deki yüzde 10’luk artış dışında yerinde saydı. 2018’de 1000 lirayla yaklaşık üç çeyrek altın alınırken, bugün 1100 liraya bir gram altın dahi alınamıyor. Toplumsal devlet açısından bakılarak en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın bütün emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilmesini istiyoruz.”

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesinin 5 bin 500 liraya yükseltilmesinin en düşük aylık alan milyonlarca emekliye rahat bir nefes aldıracağını tabir ederek, “En düşük emekli aylığı ölçüsünün, uygulanan minimum fiyatın yaklaşık yarısına denk geldiği dikkate alındığında bu adımın atılması toplumsal devletin bir gereğidir. Milyonlarca emekli hükümetten bu istikamette bir müjde bekliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir