Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 6’lı masa mesajı: Bu ülkenin insanlarına 6 ay içinde nefes aldıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adıyaman programının akabinde Malatya’ya geldi. Kılıçdaroğlu, burada sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat başkanları ile basına kapalı toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu daha sonra CHP Malatya Vilayet Binası’nın açılışına geçti.

Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı eski Cumhurbaşkanı, CHP’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü ve kendisinin fotoğrafının bulunduğu CHP Malatya Vilayet Başkanlığı’nın yeni binasının açılışını yaptı. Açılış öncesinde IŞİD’in Ankara’da düzenlediği 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafının yer aldığı pankart açıldı.

Kılıçdaroğlu, “Göreceksiniz Millet İttifakı’nda bu ülkenin beşerlerine altı ay içinde nefes aldıracağız” bildirisi vererek, “Altı önder bir ortadayız. Bizi bir ortaya getiren Türkiye’nin problemleridir. Bu keder hepimizin ortak kederi. Her birimiz farklı partiyiz, bunun da farkındayız. Lakin demokrasi aşkımız, insan sevgimiz aynıdır” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

 • Gençler benim umudum da sizsiniz. Türkiye’nin mukadderatını 7,5 milyon genç değiştirecek. Birinci kere sandığa gideceksiniz ve oy kullanacaksınız. 7,5 milyon genç, Türkiye’nin umudu olan gençler, sizin hayalleriniz benim maksadım olacak. Sizin bütün hayallerinizi gerçekleştirmek de Bay Kemal’in vazifesi olacak, bu türlü bilin.
 • Türkiye, Malatya’nın ne kadar kıymetli bir kent olduğunu, ne kadar değerli devlet adamları yetiştirdiğini de pek yeterli biliyor. Malatya’nın kültürünü, sevgisini, kardeşliğini, çalışkanlığını hepimiz biliyoruz. Malatya’nın kayısı markası açısından, Malatya’nın yalnızca bir Türkiye değil dünya markası olduğunu da çok âlâ biliyoruz.
 • Birinci ve ikinci organize sanayi bölgelerinde iş yapan, binlerce şahsa istihdam yaratan bedelli sanayicileri biliyoruz. Bunlar yalnızca Malatya’da yatırım yapmıyorlar, Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bir Malatyalı iş insanı görürsünüz.

“ALTI BAŞKAN BİR ARADAYIZ”

 • 13’ncü Cumhurbaşkanı ile ilgili bir vurgu yaptı. Herkesin çok güzel bilmesini isterim. Altı önder bir ortadayız. Altı partinin genel başkanı bir aradayız. Bizi bir ortaya getiren Türkiye’nin meseleleridir. Türkiye’nin problemleridir. Hangi yaş ve partiden olursak olalım Türkiye’nin güzele gitmediğini görüyoruz. Bir meselemiz var, beka sorumuz var. Türkiye’nin bunu aşması lazım. Türkiye bunu aşarken akılla, bilgi ve birikimle aşması lazım. Kucaklaşarak, helalleşerek, hengame etmeden aşması lazım. Bu ülkenin dokularına, ülkedeki insanların dokularına adalet vurgusu yaparak aşması lazım. Sıkıntıları aşmak için arbede değil kucaklaşmamız gerekiyor. Bir ortada olmamız gerekiyor.
 • Bugüne kadar ayrıştırdılar, kimlik, inanç, hayat stili üzerinden ayrıştırdılar. Benim bu millete kelamım var, inancı ne olursa olsun başımın üstünde yeri var. Kimliği ne olursa olsun, hayat üslubu ne olursa olsun başımın üstüne. Benim derdim o insan bu memlekette huzur içinde yaşıyor mu? O insan bu memleketin caddelerinde, sokaklarında, parklarında otururken güler yüzlü oturuyor mu? İşi var mı? Kazanıyor mu? Benim derdim bu. Bu keder hepimizin ortak sıkıntısı. Bu kaygısı çözmek için altı başkan bir ortadayız. Her birimiz farklı partiyiz, bunun da farkındayız. Lakin demokrasi aşkımız, insan sevgimiz birebirdir. Bu ülkede adalet yok, adaleti getireceğiz, bunun kararlılığını vurguluyoruz.

“ÇİFTÇİYİ TOPRAĞA KÜSTÜREMEZSİNİZ”

 • Bu ülkede birilerine dünyanın parası dolar bazında aktarılırken yoksul ve fukara ekmek parası bulamıyor. Bu ülkede birileri yatlarıyla gezerken, ÖTV’siz ve KDV’siz mazot alırken siz çiftçiye ÖTV ve KDV’li mazotu satamazsınız, vallahi şayet satacaksanız ÖTV ve KDV’siz mazot vereceksiniz. Yani ucuz vermek zorundasınız. O üretiyor, alın teri döküyor. Onun kazanması lazım. Çiftçiyi toprağa küstüremezsiniz.

“MEYDAN OKUMANIN YOLU GÜÇLÜ OLMAKTAN GEÇER”

 • Bir avantajımız var. Dışarıdan kayısı ithal etmiyoruz. Zira burası dünyaya meydan okuyor kayısı konusunda. Biz buğdayda da meydan okumalıyız. Fındıkta da meydan okumalıyız. Canlı hayvanda da meydan okumalıyız. Kuru kuruya dünyaya meydan okumanın hiçbir manası yok. Meydan okumanın yolu güçlü olmaktan geçer. Ekonominiz güçlüyse esasen size hiç kimse bir şey demez. Lakin ekonominiz zayıfsa dolar ve euro dilenmek için ülke ülke gezersiniz.
 • Biz Ulusal Kurtuluş Savaşını vermiş bir gelenekten geliyoruz. Bizi Ulusal Kurtuluş Savaşımız sıradan bir Ulusal Kurtuluş Savaşı değildir. Bütün mazlum milletlere örnek olan bir savaştır. O nedenle mazlum milletlere örnek olduk, ekonomik kalkınmada da bütün mazlum milletlere örnek olmak zorundayız. Üreterek, çalışarak, kazanarak, yatırım yaparak, üniversitelerde bilgi üreterek yapmak zorundayız. Büyümek zorundayız. Biz bunları yapabilirsek ki yapacağız. Yapmak konusunda kararlıyız. Göreceksiniz Millet İttifakı’nda bu ülkenin beşerlerine altı ay içinde nefes aldıracağız.

“HAKSIZLIĞA UĞRAYAN HERKESİN YANINDA DURACAĞIM”

 • Gençler işsizlikten kırılıyor, yurt dışına gitmek istiyorlar. ‘Acaba yurt dışında iş bulabilir miyiz?’ diye. Çalışıyorlar, çabalıyorlar. Neden? Neden bu beşerler kendi ülkelerinde çalışmasın, üretmesin, alın teri döküp kazanmasın? Bunu yapacağız. Sizden tek isteğim var, sakın moralinizi bozmayın. Bu ülkenin çiftçisinin, emeklisinin, EYT’linin, taşeron personelinin, çalışanların, KPSS imtihanına girip haksızlığa uğrayanların, şiddet gören bayanların yanında duracağım. Haksızlığa uğrayan herkesin yanında duracağım. Haksızlığa uğrayan kim varsa, oy versin ya da vermesin nerede adaletsizlik varsa onun karşısında duracağım. Zira haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

“BİNA HOŞ DİYE İÇİNDE OTURMAYIN”

 • Güzel bir bina. İçini görmedim. İçi bu kadar hoş mi bilmiyorum. Arkadaşlarıma söylüyorum, bina hoş diye içinde oturmayın. Sizin misyonunuz dışarıda, sokaklardadır. Köylerde, endüstride, esnafın yanında, çiftçinin yanında, yani bütün Malatya’nın yanındadır ve Malatyalıları kucaklayacaklardır.
 • Toprak Mahsulleri Ofisi hala taban fiyat belirlemedi, kayısı hasebiyle. Buradan davet yapalım. Her şeye koşuyorsunuz kardeşim, bir de taban fiyat belirleyin de Malatyalı da biraz nefes alsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir