Kısmi güneş tutulması Kuveyt’te eğitime ara verdirdi

Kuveyt Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yarın beklenen kesimli güneş tutulmasından ötürü tüm okullarda bir günlük tatil kararı alındığı belirtildi.

Parçalı güneş tutulmasının yarın mahallî saatle 13.20’de görüleceğine işaret edilen açıklamada, Sıhhat Bakanlığının tavsiyeleri üzerine öğrencilerin güneş tutulmasından 2 saat evvelki ışınlardan uzak tutulması maksadıyla eğitime bir günlük orta verildiği kaydedildi.

Açıklamada, sırf öğrencileri kapsayan bir günlük tatilden sonra 26 Ekim Çarşamba günü öğrencilerin yine ders başı yapacağı aktarıldı.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDENİYLE MESCİTLERDE “KÜSUF” NAMAZI KILINACAK

Bu ortada Körfez’deki birtakım Arap ülkelerinde yarın mescitlerde güneş tutulması (Küsuf) namazının kıldırılacağı duyuruldu.

Kuveyt Vakıflar Bakanlığı da yarın güneş tutulması namazını kıldırmak üzere ülkedeki mescitlerdeki görevlilere hitaben bir genelge yayımladı.

Suudi Arabistan’da Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi İşleri toplumsal medya hesabı üzerinden, yarın lokal saatle 13.45’te Kabe’de küsuf namazının kıldırılacağı duyuruldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dubai Buyrukluğu İslami İşler Dairesi, yarın Dubai’deki mescitlerde kılınacak küsuf namazının Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacağını duyurdu.

Tutulma Türkiye saati ile 12.40-15.05 ortasında gerçekleşecek. Tutulmanın azamî evresi ise saat 13.50’de gerçekleşecek.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir