Mondi’den fabrika kapatma ve toplu işten çıkarma kararı

Mondi Turkey Oluklu Mukavva Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde Adana Batı Fabrikası tesisini kapatma kararı aldığını duyurdu.

Oluklu mukavva kutusu üretimi ve satışının gerçekleştirildiği fabrikanın, üretim verimliliğindeki yetersizlik, sipariş sayılarındaki düşüklük ve öbür işletmeler ile rekabet edebilecek düzeyde olmaması nedeniyle İdare Kurulu’nun kapatma kararı aldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Adana Batı Fabrikası’nda faaliyetlerin durdurulmasının şirketin toplam üretimine ve satışları üzerinde kıymetli bir tesiri bulunmayacak olup, Adana Batı Fabrikası’nda gerçekleştirilen üretim ölçüsü Adana Doğu Fabrikası dahil olmak üzere şirketin öbür üretim üniteleri tarafından gerçekleştirilebilecektir” denildi.

’83 ÇALIŞANIN İŞ AKDİNE SON VERİLECEK’

Fabrikada çalışan 83 emekçinin iş akdine son verileceği belirtilen açıklamada şu tabirler yer aldı;

“Adana Batı Fabrikası’nın kapatılmasından etkilenen tüm çalışanlar için çeşitli planlar üzerinde çalışılmaktadır. Açıklama tarihi itibariyle iş akdine son verilecek çalışanlara ödenmesi planlanan kıdem ve ihbar tazminatı toplamı 16 milyon 741 bin TL olup bu sayı 2023 yılı kıdem tazminatı tavanının ve 2023 yılı fiyat artışlarının belirlenmesinden sonra revize edilecektir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir