Tarihi caminin eğik minaresinde hareketlilik var mı?

I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan kent merkezindeki 787 yıllık caminin yanına Horasan harcıyla kırmızı tuğladan yapılan minare, eğikliğiyle dikkat çekiyor. Halk ortasında Kızılminare Camii olarak da bilinen caminin eğik minaresinde bir hareketliliğin olup olmadığı, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmasıyla incelendi.

“EĞİLME BİTTİ”

Camiye yerleştirilen sensörlerle bir yıl boyunca elde edilen bilgilerin değerlendirildiğini söyleyen Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, şöyle konuştu:

* Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ile yapmış olduğumuz çalışmada bütün caminin tüm noktaları bir sensör yardımıyla bir yıl izlendi. Saniyelik titreşimler dahil olmak üzere bütün imaj ve dataları değerlendirdik. Minarenin eğriliğiyle ilgili rastgele bir kasvet yok. Geçmiş yıllarda eğilmenin tamamlandığı ve bittiğini ve bundan sonraki süreçte ise artık bir eğilme olmayacağı ortaya çıktı.

* Burada zelzele senaryoları da yaptık. Zelzelede yıkılmaması için de bir güçlendirme planlaması yaptık. Yapıtın yapısını bozmamak için içerden karbon örtü dediğimiz bir örtüyle yapı sağlamlaştırılacak. Proje muhafaza konseyine intikal ettirildi. 2023 yılı içerisinde çalışmalar başlayacak. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir