Aile Bakanlığı duyurdu: 300 bin TL konut desteği sağlanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşi vefat etmiş toplumsal yardım faydalanıcısı bayanlara yönelik yeni bir dayanağı hayata geçireceklerini belirterek, “Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Konut Dayanak Programı kapsamında 2.023 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL takviye vereceğiz” dedi.

Bakan Yanık, konut projesinin kapsamına ait açıklamalarda bulunarak, kelam konusu dayanaktan eşi vefat etmiş ve 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olan toplumsal yardım faydalanıcısı bayanların yararlanabileceğini duyurdu.

DESTEK İKİ FARKLI PROSEDÜRLE OLACAK

Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Konut Dayanak Programı kapsamında belediyeler ve illerdeki hayırseverlerle iş birliği içerisinde olacaklarını belirten Bakan Yanık, detayları şu formda paylaştı:

 “Eşi vefat etmiş ve toplumsal yardım faydalanıcısı bayanlarımıza yönelik konut projesini hayata geçiriyoruz. Takviyemizi konut üretimi yahut satın alma biçiminde iki farklı prosedürle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak biçimde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL dayanak verirken, gereksinim duyulan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz.”

BELEDİYELER VE HAYIRSEVERLER İŞ BİRLİĞİ YAPACAK 

Bakan Yanık, konut projesi kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmaların sürdüğünü söz ederek, “Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Konut Takviye Programı kapsamında 2.023 adet konut temini edeceğiz. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL takviye vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna ek olarak projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ek ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor.”

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR 

Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Konut Dayanak Programı yapılacak konutlardan faydalanabilmek için;

T.C. vatandaşı olmak

3294 sayılı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmak

Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak kaydı ile öteki eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak,

Konutların yapıldığı vilayette ikamet etmek, 

Bakanlığın Toplumsal Konut Projesi de dâhil barınma yardımı programı kapsamında yürütülen mesken üretim yardımı kapsamında takviye almamış olmak kaidelerini taşımak gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir