İsveç’in gündeminde ‘Hakan Fidan’ var: Ülke basını tek bir noktaya dikkat çekti

NATO üyeliğinin Türkiye tarafından onaylanması emeliyle son periyotta arkası arkasına adımlar atan PKK ve FETÖ üzere terör örgütlerinin yuvalandığı İsveç’ten, dikkat çeken bir adım geldi.

Terör yasasını değiştirip yürürlüğe sokan İsveç, bu çerçevede birinci sefer bir PKK destekçisi için hudut dışı kararı verdi.

    PKK destekçilerinin iadeleri, Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması için ön plana çıkardığı kaideler ortasında yer alıyor.

Pazar günü Stockholm’de NATO tersi sloganlar atan ve PKK bayrakları taşıyan yüzlerce kişi, İsveç’in yeni terörle çaba yasasını protesto etmişti.

Son karar İsveç hükümetinde

İsveç Yüksek Mahkemesi, Türkiye’nin iadesini istediği ve ismi açıklanmayan 35 yaşında bir PKK destekçisinin iade edilmesini onayladı. Kelam konusu kişinin, Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceğine ait son kararın ise, İsveç hükümeti tarafından verileceği belirtildi.

    İsveç’te iade taleplerine hükümet karar veriyor fakat Yüksek Mahkeme’nin aleyhte görüş bildirmesi halinde hudut dışı süreci yapılamıyor.

PKK destekçisi olduğu öne sürülen kişinin, geçen yıl Türkiye’nin talebi üzerine İsveç’te tutuklandığı ve Türkiye’de, 2014 yılında uyuşturucudan 4 yıl 7 ay mahpus cezasına çarptırıldığı bildirildi. Adana Başsavcılığı’nın, Türkiye’de kaideli tahliye edilen ve yasal yollardan İsveç’e yerleştiği belirtilen 35 yaşındaki sanığın cezasının geri kalan kısmını Türkiye’de çekmesini istediği kaydedildi. İade istemi talebinin, bu kişinin HDP ile siyasi irtibatı ve Facebook’ta terör örgütü PKK’ya takviyesini açıkça söz etmesine dayandığını söz etti.

İsveç Yüksek Mahkemesi’nin bu kararının, gelecek hafta Türkiye ile İsveç ortasında yapılacak NATO toplantısı öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

Gündem Fidan-Billström görüşmesi

Türkiye’den gelecek kararı bekleyen İsveç’te tüm bu gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ortasındaki görüşme gündem oldu.

Tek bir ayrıntıya dikkat çekildi

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Bakan Fidan İsveç’in NATO üyeliği için somut adımlar atması gerektiğini vurguladı.

İki bakan, “Daimi Ortak Mekanizma” toplantısı sonrasında yine temas etmek üzere mutabakata vardı.

Somut adım vurgusu

İsveç basını bu görüşmeye ait tek bir ayrıntıya dikkat çekti.

‘İsveç’in somut adımlar atması gerekiyor’ başlıkları ile okuyucularının karşısına çıkan gazeteler, Hakan Fidan’ın bu mevzuyu vurguladığını belirtti.

Aftonbladet ise Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi önet Can Tezel’in açıklamalarına dikkat çekti.

“Türkiye yeni terör yasasının bir fark yarattığını görmek istiyor”

başlığı ile okuyucularının karşısına çıkan gazete, pazar günü gerçekleştirilen şovların PKK ile temaslı görüldüğüne dikkat çekti.
Tezel’in

“Türkiye, İsveç’in terörizm açısından güvenliğimize ziyan verecek değil, katkıda bulunacak formda NATO müttefiki olmasını istiyor”

dediği belirtildi.
Tezel gazeteye yaptığı açıklamasında, terör örgütlerinin insanları öldürmeye devam ederken temiz kar emeli gütmeyen örgütler üzere görülmesinin eleştirildiği tabir edilirken

‘Siyasetin aksisi olarak terörizmin süslenmemesi’

gerektiğini söyledi.

    Terörizm tehdidiyle başa çıkmak için çıkarılan yasanın İsveç’te birkaç yıl evvel tanınan bir gereksinimin sonucu olduğunu belirten Tezel, Türkiye’nin bu değişikliği memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Pazar günkü şovun her şeyden çok PKK yanlısı bir olay olarak görüldüğünü belirten Tezel,

‘bu çeşit faaliyetlere katılmak hataysa, etkinliklerini düzenlemek de yasal olamaz’

dedi.

‘Eğer kullanılan bir terör örgütü bayrağı ise bu teröristin çizgisini yüceltmek değil midir?’

diyen Tezel, PKK’nın bu hareketlere müsaade verilmesinden güç alarak yapabileceği aksiyonlara karşı da ihtarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir